میل ورم

میل ورم چیست ...

میل ورم ها کرم نیستند بلکه لارو نوعی سوسک بنام سوسک تاریکی (darkling beetle) هستند (به آن ها کرم آرد هم گفته می شود) که فاقد هر گونه انگل و بیماری می باشند .

یکی از بهترین مکمل های غذایی بصورت زنده و خشک شده هستند .

میل ورم ها یکی از مهمترین و با کیفیت ترین حشره برای تغذیه جانوران محسوب می شود.

کرم های خوراکی از لحاظ تاریخی در بسیاری از کشورهای آسیایی ، به ویژه در آسیای جنوب شرقی برای مصرف خوراکی انسانها پرورش داده شده اند.

ارزش غذایی این کرم های میل ورم

پروتئین : ۴۹.۶%

کالری: ۱۳۵ کیلوکالری در هر ۱۰۰ گرم

کربوهیدرات: ۶.۹ گرم/۱۰۰

چربی : ۲۷.۲%

روش پرورش کرم های میل ورم

این کرم ها در سبوس گندم و جو پرورش داده می شوند که بدونه انگل باکتری و بیماری هستند. پرورش میل ورم دردسر زیادی ندارد و غذای بسیار اندکی هم می خواهد و به راحتی و با سرعت زیاد تولید مثل خود را انجام می دهد.

اما تنها چیزی که شما برای آن باید فراهم کنید محیط مناسب است. محیط مناسب شامل دمای ۲۵ درجه و رطوبت بین ۵۰ تا ۶۰ درصد می باشد.

میل ورم
ظروف نگهداری میل ورم

ظروف نگهداری کرم های میل ورم

شما باید از ظروف کم عمق با دیوارهای صاف از شیشه یا پلاستیک استفاده کنید تا کرم ها و سوسک ها سر بخورند و نتوانند از ظرف بیرون بیایند.

ظروف نگهداری باید عمق حداقل ۷ سانت یا بیشتر داشته باشند. وجود درب سوراخ دار برای تهویه ضروری می باشد.

      • از ظروف چوبی استفاده نکنید زیرا شاید کرم ها ظرف را به عنوان غذا مصرف می کنند.

هر ظرفی که در دسترس هست قابل استفاده هست. مانند انواع تشت های پلاستیکی ، شما می توانید بستر را از مخلوط دانه های سبوس ، دانه های ذرت و غلات تهیه کنید.

ظروف نگهداری میل ورم
ظروف نگهداری میل ورم

تغذیه کرم میل ورم

میل ورم ها احتیاج به یک مواد غذایی مغذی مثل سبوس گندم ، جو پرک شده ، سویا و… دارند و انتخاب یک مواد غذایی مغذی تاثیر مثبتی بر ارزش غذایی آنها ها خواهد گذاشت.

البته شما می توانید فقط از سبوس گندم برای تغذیه میل ورم ها استفاده کنید ولی مخلوط سبوس گندم و جو پرک شده (که خود دارای پروتئین، کربوهیدرات، فیبر، انواع مواد معدنی و … می باشند) یک بستر مقوی تری برای تغذیه کرم ایجاد کرده و ارزش غذایی را برای این کرم ها چندین برابر خواهد کرد.

 

میل ورم

شرایط محل زندگی کرم های میل ورم

درجه حرارت محل پرورش آنها باید ثابت باشد همچنین این منطقه باید تمیز و بدون مواد شیمیایی باشد.

این کرم های خوراکی در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد بهتر رشد می کنند. کرم ها را نباید بیش از حد خنک نگه داشت. شما می توانید یک بخاری را برای استفاده در نزدیکی ظروف بگذارید تا دما را برای کرم ها خود پایدار نگه دارید.

منبع رطوبتی برای این کرم ها حتما باید توسط سبزیجات و میوه جات تامین شود. از اسپری کردن با آب بر روی بستر میل ورم خودداری کنید.

میل ورم

تمیز کردن بستر میل ورم ها

میل ورم ها بعد از چند روز ، از بستر بطور کامل تغذیه کرده و فقط فضولات آن ها باقی می ماند که این فضولات سریعا باید از کرم ها جدا شده و ظروف مربوطه شستشو داده شده و توسط یک دستمال کاملا خشک شده و مجدداً مراحل بالا تکرار شود.

موارد مصرفی سوسک میل ورم

سوسک میل ورم برای مصرف غذای پرندگان

پرندگان

 غذای کاملا طبیعی و مقوی با پروتئین بسیار بالا برای پرورش و رشد انواع قناری ، بلوبردها ، سهره ها، بلبل هزار دستان ، سینه سرخ ها ، سار ها ، توکا ها ، الیکایی ها ، صعوه جنگلی ، توکای سیاه ، چرخ ریسکها ، دارکوبها ، شانه بسر ، جغد ، کوکو ، بلبل خرما ، شاهین ، دلیجه ، زردپره ، زنبور خوار گلوخرمایی ، آبچلیک ، خروس کولی ، چرخ رسیک بزرک ، کمرکلی ، گنجشک ، دم جنبانک ، چکاوک ، چکچک ، سنگ چشم ، طرقه ، کبک ، سهره آواز خوان ، سهره قناری ، انواع گونه از سهره ، انواع گونه از قناری ، انواع گونه فنچ ، بلبل خالدار ، جوجه ها ، بوقلمون ، مرغ شاخدار ، قرقاول بزرگ ، بلدرچین ، اردک خانگی ، مرغ خانگی ، پرندگان کوچک مثل فنچ ها.

سوسک میل ورم جهت تغذیه ی آبزیان

آبزیان

استفاده از این کرم برای ماهیان زینتی، پرندگان و انواع خزندگان در سراسر دنیا بسیار رایج بوده و حتی در مرغداری ها و مراکز پرورش پرندگان زینتی بعنوان یک وعده ی غذایی به مولدین داده میشود. بدلیل رغبت و شوق بسیار زیاد پرندگان می توان از این کرم ها بطور متوالی استفاده کرد.

سوسک میل ورم برای مصرف غذای طیور

طیور

امروزه بسیاری از پرورش دهندگان طیور از این کرم ها برای کیفیت و شادابی طیور خود استفاده می کنند.ازانجای که این کرم ها خود از سبوس ، جو ،سویا ، تغذیه می نمایند بهترین مکمل غذایی برای پرورش مرغ ، بوقلمون ، بلدرچین و … می باشند که نتیجه آن رشد پرنده و تولید گوشت کاملا طبیعی و باکیفیت می باشد.

کرم میل ورم برای مصرف غذای انواع ماهی ها

ماهی

این کرم ها غذای فوق العاده پرانرژی و با پروتئین باکیفیت برای پرورش ماهی های گرم سیری و سرد سیری و همچنین ماهی های آکواریومی و گوشت خوار محسوب می شوند . از جمله (قزل آلا ، اسکار ، فرانتوزا ، سیچلاید ،انواع گونه از سیچلاید ، فلاور ، فلاور هورن ، کوی ، آروانا ، پیرانا ، دسیکس ، پنکوسی ، چاقو ماهی، دالر ، فیل ماهی ، کوپی ، کت فیش ، باراکودا ، فایتر و …)

کرم میل ورم برای مصرف طعمه برای ماهیگیران و صیادان

صیادان

 میلورم ها مهمترین طعمه برای نشیمن گاه پرندگان ، ماهی قزل آلا ، کپور ، کفال ، ارنج ، سفید ، ماهیان گرم سیری و سردسیری محسوب می شوند. کرم میل ورم بهترین غذا برای انواع لاکپشت ها (لاکپشت های آبزی از تمام گونه ها) ، خزنده ها ، انواع انول ها ، اژده های ریش دار ، آفتاب پرست ها ، جکوها ، قورباغه ها ، وزغ ها ، سمندرها ، نیوت ها و …

کرم میل ورم غذای محبوب انوع پستانداران کوچک

خفاش

مثل موش ها ،موش کور ، موش صحرایی، مارموست ها ، خفاش ها ، رت ها ، پستانداران حشره خوار و جنبنده خوار ، عقرب ها و مانتیس ها ، صد پاها،عنکبوت ها و …

شرکت سبزآشیان کاشان آمادگی دارد جهت مشاوره و راه اندازی فارم میل ورم ، با شما همکاری داشه باشد. لطفا جهت ارتباط با شما، فرم زیر را تکمیل فرمایید: